چرا انتخاب رشته پایه نهم، مهم است؟

چرا انتخاب رشته پایه نهم، مهم است؟

یک دانش‌آموز در دوران تحصیلش ممکن است بارها با این سوال مواجه شود که در آینده قصد دارد چه شغلی داشته باشد؟ پاسخ به این سوال هرچه به زمان انتخاب رشته نهم نزدیک می‌شود، از رویا فاصله می‌گیرد و سخت‌تر می‌شود زیرا باید علاوه بر در نظر داشتن رویاها، علایق و توانمندی‌هایش، ویژگی های هر رشته تحصیلی، بازارکار شغل آینده و موارد دیگری را نیز در نظر بگیرد.

 بی شک هر دانش آموزی برای آینده و زندگی شخصی خودش، رویاهایی در سر دارد، اما تحقق این رویا در گرو انتخاب و حرکت در مسیری درست است. چه بسا اگر این انتخاب آگاهانه و اصولی نباشد، در آینده تاثیرات نامطلوبی بر شرایط اشتغال فرد، جایگاه اجتماعی و حتی بر زندگی شخصی او خواهد داشت.

آیا می‌دانید بر اساس یک پیمایش بیش از 60درصد افراد جامعه به شغلشان علاقه ندارند و درگیر افسردگی و فرسودگی شغلی هستند؟

علاوه بر خود دانش‌آموزان ضروری است که والدین نیز به نکات انتخاب رشته اشراف کامل داشته باشند تا بتوانند هرچه بهتر فرزندان خود را، در این انتخاب راهنمایی کنند. اما همواره باید این را نیز بدانند که این همراهی نباید رنگ و بوی اجبار در تصمیم فرزندشان داشته باشد. چرا که آرزوی پدران و مادران یک رویاست و استعداد فرزند است که آینده شغلی وی را رقم خواهد زد.

تغییر رشته همیشه هم بد نیست و گاهی لازم است.

گاهی چون یک دانش‌آموز شناخت درستی از توانمندی‌های خود ندارد، یا دروس رشته‌ها را بخوبی نمی‌شناسد، پس از مدتی متوجه می‌شود تصمیم اشتباهی گرفته است و تغییر رشته می‌دهد. بسیاری از والدین نسبت به تغییر رشته واکنش مثبتی ندارند و نگران تلف شدن وقت فرزندان خود هستند، اما باید این را نیز بدانند جبران یک اشتباه، همیشه تغییر مثبتی به حساب می‌آید بنابراین به فرزندان خود اجازه دهید هرجا که احساس کردند مسیرشان اشتباه است و نتیجه مطلوبی نخواهد گرفت، رشته مناسب خود را انتخاب کنند در غیر اینصورت مشکلات جدی در رابطه با شغل و به طور کلی آینده برایشان رقم خواهد خورد. همچنین باید توجه داشت خواندن همین رشته فعلی با نمرات کارنامه بسیار ضعیف و یا نمراتی قابل قبول با روحیه‌ای خسته و بی‌انگیزه، تلفات و صدمات بیشتری را به همراه داشته و ممکن است دانش‌آموز نه تنها آزمون کنکور را خراب کند بلکه حتی رغبتی برای شرکت در کنکور و ادامه تحصیل از خود نشان ندهد.

بنابراین، تغییر همیشه هم بد نیست و حتی گاهی لازم است. گرچه، همواره نگرانی و استرس به دنبال داشته و زندگی تحصیلی دانش‌آموز را تحت تاثیر قرار خواهد داد و دانش‌آموزی که تغییر رشته می‌دهد مسیری را طی خواهدکرد که دانش‌آموزان دیگر طی نمی‌کنند، اما نظام آموزشی جدید، فکر همه چیز را کرده و اگر گزینه تغییر رشته، به ضرر دانش‌آموز بود، هیچگاه در نظام آموزشی امروز وجود نداشت

(درباره اهمیت انتخاب رشته پایه، بیشتر بخوانید)

(منبع متن با اعمال برخی تغییرات: ایلنا)